Pirties krosnelė: elektrinė ar malkinė?

Meistro užrašai

Pirties krosnelė: elektrinė ar malkinė?

Ką rinktis, elektrinę ar malkinę krosnelę?
Atsakymas į šį klausimą gali būti nulemtas aplinkybių. Nesant pakankamai galingo elektros įvado (dažniausiai pasitaiko pirtys, kurioms reikalingos 7-9kW krosnelės, bet būna ir 15kW ir galingesnės), jums neliks kito pasirinkimo, kaip tik malkinė. Pirtis tokioje patalpoje, kur kamino įrengimas neįmanomas? Elektrinė krosnis šioje situacijoje bus natūrali išeitis. Ir net esant galimybėm pasirinkt bet kurį variantą – atsakymą gali padiktuoti širdis: rami ugnies magija ir jaukumas gali lemti sprendimą.

Tačiau galima pateikt kitą klausimą – kas GERIAU? Štai čia atsakymas paprsatesnis – žymiai daugiau pliusų turi elektrinė krosnis.
Malkinei krosniai reikalingos malkos  Logiška . O malkos visgi susijusios su šiokia tokia netvarka. Elektrinės krosnys tokio minuso neturi išvis.
Laikas įkaist malkinei krosniai visgi dažniau bus ilgesnis, nei elektrinei. Tradicinės malkinės krosnys turi įkaitinti ne vien akmenis, bet ir pačios save. Kaip pvz:
*malkinės krosnies Harvia 20 nuosavas svoris 60kg, kai akmenų ji talpina 40kg, taigi norint įkaitint 40kg akmenų reikia papildomai kaitint 60kg metalo. Šioje krosnelėje akmenys sudaro tik 40% bendro svorio.
*Elektrinė Harvia Cilindro pati sveria 10kg (!), o talpina 80kg (!!!) akmenų. Čia akmenys jau sudaro beveik 90% bendro akmenų ir krosnelės svorio.
Teisybės dėlei reikėtų paminėti, kad taip vadinamos malkinės krosnelės „su tinklu“ šį sąntykį turi geresnį, pvz Harvia Legend 240 nuosavas svoris 95kg, akmenų – 200kg, taigi akmenys sudaro apie 60% bendro svorio. Geriau, bet lyginant su elektrinėm net ne artyn link pastarųjų. Taigi dar vienas pliusas elektrinėm.

Yra toks svarbus krosnelių parametras, kaip saugus atstumas iki degių paviršių. Maži saugūs atstumai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti daugiau naudingos garinės patalpos vietos. Šia prasme malkinės krosnys labai netaupios, nes malkinę krosnį nuo gulto arba medinės sienos privalo skirti nuo 20 iki visų 50cm, kai tuo tarpu elektrinę krosnį galima kabinti tiesiai ant medinių dailylenčių arba integruoti į gultą – jų saugi zona būna 10, 5 ar net 3cm.

Dar vienas elektrinių krosnelių privalumas – patogi ir paprasta ekspluatacija. Malkinei krosniai iškūrenti jums teks pašvęsti ne mažiau valandą savo laiko, nešioti malkas, nuolat sekti, kad ši nepradėtų vėsti. Elektrinę krosnelę tereikia įjungti. Nustatai norimą temperatūrą ir pamiršai, šils ji savarankiškai. Bet čia aš labai rekomenduoju taip nedaryt (nepamiršti), kaistant krosnelei būtina retkarčiais užmesti akį, ar viskas gerai. Kažkas galėjo užmest ant vėstančių akmenų rankšluostį (vienas baisiausių saugumo taisyklių pažeidimų!!! Niekados nieko nedėkite ant akmenų!), o tai baigsis gaisru. Nepalikit veikiančios pirties be priežiūros!
Viena šaunių funkcijų, kurių negali turėti malkinės, bet turi vadinamos termosinės elektrinės krosnelės – šios turi budėjimo režimą. Jį įjungus krosnelė uždarame konteineryje palaiko aukštą akmenų temperatūrą, taigi ji visada paruošta pirtintis, tereikia atverti dangtį, perjungt į darbinį režimą, užpilt vandens, ir jūs jau pirtinatės  Tokių krosnelių pavyzdžiai: Harvia Forte, Narvi Steam Ready, Helo Saunatonttu.

Tačiau gan netikėtą privalumą gali turėti malkinės pirties krosnelės. Malkinei krosniai reikia įrengt kaminą, ir jei jis mūrinis galima iš karto padaryti papildomą ventiliacijos šachtą, tuo pačiu pasirūpinant kokybiška pirties ventiliacija. Be to krosnys su vidine pakura pačios gali atlikt ventiliacijos sistemos vaidmenį: degimui reikalingas oras, kurį krosnis paima iš pirties, taigi atidirbęs oras yra pašalinamas, o jo vietą užima šviežias – svarbiausia užtikrint, kad tas šviežias oras į pirtį patekti galėtų – iš priepirčio, o gal iš lauko.
Taigi matom, kad patogumas, švara ir kiti pliusai yra labiau elektrinių krosnių pusėje, Tačiau kaip minėta viršuje, lemiamu kriterijum gali tapti užnies suteikiamas jaukumas, o ne pragmatiškas išskaičiavimas.
Bent aš, jei galėčiau rinktis gyvą ugnį – ją ir pasirinkčiau 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top